Нашият екип от специалисти по счетоводство и финаси, прависти с удоволствие ви представят най-новите промени в нормативната база у нас.
Надяваме се да ви бъдем от полза!
На всеки етап от производството и/или търговията на стоки, с ДДС се облага само създадената добавена стойност.
На изхода на тази икономическа верига, общото данъчно задължение по ДДС се изчислява върху продажната цена. ДДС се понася от крайния потребител или от лице което не е регистрирано по ЗДДС.
Данъкът се основава на принципа на приспадането, според който всяко регистрирано данъчно задължено лице изчислява данъка върху цената на продадените стоки или услуги и приспада ДДС, включен в стойността на съставните елементи на цената. Включва се еднократно в крайната цена на стоката или услугата, като облагането само на добавената стойност се постига чрез механизма на приспадане на данъчен кредит от всеки получател в поредицата от доставки по пътя на реализацията на стоката или услугата
410 000 декларации са приети в цялата страна до края на 26 април 2012 г. От тях 41 000 са изпратени по интернет, подписани с електронен подпис, а чрез пощата с обратна разписка са пристигнали 33 000 формуляра. Също така всеки пети от клиентите на НАП е предпочел да не се среща със данъчните и е използвал алтернативен начин, за да подаде своя формуляр. Това показва статистиката за приетите декларации за облагане на доходите в края на данъчната кампания през тази година.
Срокът за подаване на годишните формуляри изтича на 2 май, а в последните два дни от НАП очакват още около 40 000 декларации. В последния ден офисите на НАП ще работят докато има чакащи в салоните за обслужване.
От приходната агенция предупреждават гражданите, че ако са решили да подават декларацията си в офис на НАП в последния ден - 2 май, може да им се наложи да чакат на опашки. За това от НАП съветват клиентите си да използват всички възможни начини за подаване на своите документи.
Формулярите си клиентите на агенцията могат да подадат по пощата с обратна разписка; срещу входящ номер в определени пощенски станции; по интернет, подписани с електронен подпис; както и на място в офиса на агенцията по постоянен адрес.
Консултации за попълването, декларирането и внасянето на данъци, гражданите могат да получат по телефона на информационния център 0700 18 700, на цената на един разговор от цялата страна. Повече информация за плащането на данъци и осигурителни вноски, банковите сметки и кодовете за вид плащане, е публикувана на интернет страницата на НАП.
Справки-декларациите и дневниците, които регистрираните по ЗДДС лица подават всеки месец в офис на НАП или по Интернет трябва да са попълнени със символи, съобразно кодовата таблица Windows 1251 с код от 20 до FF включително. Това гласят промени в Правилника за прилагане на закона за данъка върху добавената стойност, които влизат в сила от началото на март и касаят попълването на текстовите полета в Справките декларации и дневниците по ЗДДС.
Справки-декларации и дневници по ЗДДС, които ще се подават до 31.03.2012 г. могат да бъдат изпратени и по стария начин – без посочения по-горе контрол на символите в текстовите полета.
Подадените справки-декларации и дневници по ЗДДС след 31.03.2012 г. следва да се подават по новия начин, като информационната система на НАП ще отказва приемането на декларации и дневници, в които има попълнени текстови полета със символи, извън посочените по-горе.
До края на март приходната агенция ще пусне на сайта си и безплатен програмен продукт за обработка на ДДС документи под Windows, който ще използва кодова таблица WINDOWS 1251 при формиране на справки-декларации, дневници и VIES декларации.
Вноски за фондовете на държавното обществено осигуряване (ДОО) се дължат над двукратния размер на дневните пари при командировка, определен в нормативен акт. Това е записано в последните промени на Наредбата за елементите на възнаграждението и доходите, върху които се правят осигурителни вноски, които влизат в сила от 1 март тази година. Досега върху дневните пари при командировка вноски за ДОО не се дължаха.
Така например, ако става въпрос за служебно пътуване в рамките на страната, осигурителни вноски ще се дължат върху сумата над 40 лв. на ден. Това е така, защото размерът, който е определен за дневни пари в Наредбата за командировките в страната, е 20 лв.
Други промени в наредбата предвиждат изрично, че при определяне на годишния осигурителен доход на регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводителите не се включват сумите, получени под формата на държавни помощи, субсидии и друго подпомагане от Европейския фонд за гарантиране на земеделието, Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони и от държавния бюджет.”
С до 50% може да се намали данъчната основа с дарение в полза на Центъра „Фонд за асистирана репродукция”, Центъра „Фонд за лечение на деца” и/или Центъра „Фонд за трансплантации”. Друго данъчно облекчение, което могат да ползват българските граждани е за дарение за културата, тоест в полза на културни институции и организации. С парите, платени за култура може да се намали с до 15 % данъчната основа.
До 5 на сто от всички доходи на физическите лица се намаляват с дарения в полза на здравни или лечебни заведения; на специализирани институции за предоставяне на социални услуги, както и на Агенцията за социално подпомагане и на Фонд "Социална закрила" към министъра на труда и социалната политика. Облекчението е валидно и при дарение в полза на специализирани институции за деца, както и на домове за отглеждане и възпитание на деца, лишени от родителска грижа, на детски ясли, детски градини, училища, висши училища или академии.
Облекчението може да се ползва и за дарения в полза на бюджетни предприятия, на регистрираните в страната вероизповедания, на специализирани предприятия или кооперации на хората с увреждания, както и в полза на Агенцията за хората с увреждания; на Българския Червен кръст; на културни институти и читалища. Могат да намалят данъчната си основа и граждани, които даряват на юридически лица с нестопанска цел, регистрирани в Централния регистър на юридическите лица с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност, както и на фонд "Енергийна ефективност. Данъчното облекчение може да се ползва и при дарение в полза на комуни за лечение на наркозависими, а също и в полза на детския фонд на Организацията на обединените нации (УНИЦЕФ).
Данъчните облекчения за дарения могат да се ползват и ако даренията са направени в полза на идентични лица от ЕС. В тези случаи към декларацията задължително се прилага и официален легализиран документ, удостоверяващ статута на получателя на дарението и неговият превод на български език, извършен от заклет преводач.
Според закона общият размер на данъчните облекчения за дарения не може да е повече от 65% от годишната данъчната основа.
С помощта на лихвения калкулатор клиентите на НАП могат да изчислят колко трябва да внесат в бюджета, ако са забавили плащанията по осигурителните или данъчни задължения към бюджета. Това което трябва да посочат е периодът на закъснението и вида на плащането към хазната – осигурителна вноска за пенсия или здраве, данък или друго плащане към бюджета.
Калкулаторът е част от Портала за електронни услуги на агенцията, в който има достъп до абсолютно всички е-услуги, които предлага администрацията.
Над 40 милиона декларации постъпват по електронен път годишно в НАП. Според изчисленията на приходната агенция това означава, че срещу минимална инвестиция в електронен подпис за под 50 лв., гражданите и фирмите спестяват поне 330 млн. лв. на година от това, че не губят времето на своите служители в път и опашки.
За осемте месеца на 2011 г. в приходната агенция по електронен път са постъпили 28,5 млн. декларации, като това е с над 2 милиона повече от същия период на миналата година. Най-голям интерес от фирмите има към услугата за подаване на месечните справки декларации по интернет. Данните на НАП сочат, че ДДС документи по електронен път изпращат над 80% от регистрираните по ДДС търговци.
Сериозен е и интересът при подаване на осигурителните декларации образец 1, 3 и 6, като средномесечно по електронен път в агенцията идват по над 3 милиона такива документи. Над 2 милиона уведомления за сключване или прекратяване на трудови договори са подадени чрез интернет от началото на годината до края на август 2011 г.
Трайно расте и броят на гражданите и фирмите, които подават данъчните си декларации по Интернет. Статистиката на НАП сочи, че през тази година формулярите си за облагане на доходите по електронен път са изпратили 48 417 физически лица, като това е с 42% повече от 2010 г. Тази година по електронен път декларации за облагане с корпоративни данъци са подали 140 153 фирми, като това е 30% повече от 2010 г.
НАП предоставя на своите клиенти над 25 услуги за подаване на документи и плащане на данъци и осигурителни вноски чрез Интернет.
Националната агенция за приходите (НАП) и Националният осигурителен институт (НОИ) ще работят върху опростяването на осигурителните декларации, значително съкращаване на броя на банковите сметки и кодовете за вид плащане на осигурителни вноски. За това се разбраха на първата си съвместна среща управителят на НОИ Бисер Петков и изпълнителният директор на НАП Красимир Стефанов вчера. Ръководителите на двете институции се обединиха също около задълбочаване на сътрудничеството между агенцията и осигурителния институт.
НАП и НОИ ще продължат да подобряват обслужването на клиентите си чрез опростяване на процедурите по деклариране и плащане на осигурителни вноски, се разбраха още представителите на агенцията и осигурителния институт. На срещата Стефанов и Петков се договориха да се анализира възможността за обвързване при подаването на двете осигурителни декларации – образец 1 и образец 6. Това на практика ще минимизира риска от осигурителни измами и ще облекчи коректния бизнес при декларирането на осигурителни данни пред НАП.
По време на разговора беше обсъден и новият механизъм за планиране на приходите от осигурителни вноски, който включва задължително съгласуване на плана с експертите от НАП. Двамата ръководители постигнаха съгласие, че така ще се осигури по-реално планиране на приходите от осигурителни вноски.
В края на срещата управителят на НОИ и изпълнителният директор на НАП взеха решение мениджърските екипи на двете институции да се срещат регулярно. По думите на двамата ръководители това ще гарантира непрекъснатия обмен на информация и по-бързото решаване на въпроси от обща компетентност.
Предсрочно с данъчните ще трябва да се свържат и всички фискални устройства на търговски обекти, при които инспекторите на НАП констатират нарушение на реда и начина на регистриране, въвеждане или извеждане от експлоатация на касовия апарат. Според предвижданите промени, е-връзка с приходната агенция ще трябва да се осъществи до десет дни след съставяне на акта за нарушение на съответния търговски обект.
Крайният срок за свързването на всички касови апарати с информационната система на НАП е 31 март 2012 г. Изключение правят единствено фискалните устройства на аптеките и търговците на зърно, регистрирани по ДДС. Според последните промени в Наредба Н-18 търговците на дребно с лекарствени средства трябва да осигурят дистанционна връзка на фискалните си устройства с приходната агенция до края на август, а търговците на зърно - до края на ноември 2011 г.
Междувременно стана ясно, че за да бъдат спазени законовите изисквания оттук до края на март 2012 г. НАП трябва да свързва по 330 касови апарата в час. Затова от приходната агенция призовават своите клиенти да не изчакват. Колкото повече приближават крайните срокове, толкова повече се удължава и времето, за което технологично ще става връзката с агенцията.
Освен това вече всеки търговец може да провери дали неговото фискално устройство подлежи на доработка, за да отговори на изискванията на наредбата за отчитане на продажбите с фискални устройства, или ще му се наложи да си купи ново. Това може да стане чрез софтуер, който е публикуван на www.nap.bg, в рубриката „Свържете касовите си апарати с НАП”.
В рубриката търговците могат да намерят още полезна информация за реда, сроковете и начините за осигуряването на е-връзка с НАП. В секцията е публикувана и брошура с отговори на основните въпроси, свързани с осигуряването на електронната връзка, както и списък с номерата и моделите на новите и използваните в момента фискални устройства, които могат да бъдат модифицирани и приведени в съответствие с новите изисквания на наредбата.
26 000 касови устройства вече имат дистанционна връзка с информационната система на НАП. До този момент е-връзка с НАП са осигурили и 700 аптеки и дрогерии. От приходното ведомство съветват всички собственици на обекти за търговия на дребно за продажба на лекарствени средства да не изчакват крайния срок.
Допълнителна информация за това кой модел касов апарат може да се доработи и в кои случаи се налага закупуването на ново устройство може да се намери на www.nap.bg или на телефон 0700 18 700 на цената на градски разговор от цялата страна.
НАП започва изграждането на ново софтуерно приложение „Информационна система „Контрол”. Проектът е на обща стойност 2 973 716,87 лв. и се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Административен капацитет”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.
Новият софтуер ще позволи на администрацията да извършва периодично автоматична оценка на всички задължени лица. На базата на предварително зададени критерии, софтуерът ще може да отсява тези дружества и физически лица, които е най-вероятно да укрият доходи или да не спазват данъчното и осигурително законодателство. По този начин ще се подобри процесът по подбор на фирми за ревизии и проверки, като усилията на администрацията ще се насочат приоритетно към некоректните към бюджета лица. В замяна за коректните - ще се намали административната тежест и ще се ускори възстановяването на надвнесени данъци и осигурителни вноски.
Новият модул „Контрол” ще автоматизира процесите по селекция и възлагане на ревизии и проверки. По този начин ще се намали до минимум действието на човешкия фактор, като това се очаква да ограничи корупционния натиск върху клиентите на администрацията.
Целта на проекта за изграждането на софтуерно приложение „Информационна система „Контрол” е да се подобри контролно-ревизионната дейност на НАП, да се повиши събираемостта на данъчните и осигурителни задължения, както и да се подобри удовлетвореността на клиентите от дейността на приходната администрация.
С реализирането на проекта се предвижда и по-пълното използване на електронната комуникация с клиентите на администрацията, както и въвеждането на връчване и получаване на документи по електронен път в хода на контролните производства. Това ще облекчи и намали разходите на клиентите на НАП при контакта им с администрацията
Малко повече от месец остават до изтичането на крайния срок за подаване на декларациите за облагане с корпоративни данъци. До 31 март формулярите трябва да бъдат подадени в НАП, а дължимият данък да бъде платен. Всички фирми, които изпратят формуляра по Интернет, подписан с електронен подпис и внесат корпоративния данък до тази дата, получават отстъпка от 1% от дължимия корпоративен данък, но не повече от 1000 лв.
Заедно с декларацията фирмите представят в НАП и годишния си отчет за дейността (статистическия отчет).
Декларация подават всички търговски дружества, независимо от това дали са осъществявали дейност през 2010 г. Фирмите, които не са извършвали дейност през миналата година подават специална декларация – образец 1010а. Тези лица не подават годишен отчет за дейността.
До 17 февруари 2011 г. декларациите си за облагане с корпоративен данък са подали 31 000 фирми. От тях по електронен път документите са изпратили 16 000 компании, което представлява 52% от всички декларации.
Декларацията за облагане с корпоративни данъци се подава от данъчно задължените лица или от техен упълномощен представител в териториалната дирекция на НАП по регистрация. Тя може да се подаде също по пощата с обратна разписка, на място в определени пощенски станции, където служителите на „Български пощи” издават входящ номер.
Най-лесният и достъпен начин за плащането на всички данъци и осигурителни вноски е по Интернет. Плащането на данъци по този начин изисква дебитна карта, регистрация в системите ePay или eBg и в Интернет-страницата на приходната администрация.
ЗАКОН ЗА ОГРАНИЧАВАНЕ НА ПЛАЩАНИЯТА В БРОЙ
Обн. ДВ. бр.16 от 22 Февруари 2011г.
Глава първа.
ПРЕДМЕТ И ИЗКЛЮЧЕНИЯ ОТ ПРИЛОЖНОТО ПОЛЕ
Чл. 1. Със закона се уреждат ограниченията при плащанията в брой на територията на страната.
Чл. 2. Законът не се прилага при: 1. тегленето и внасянето на пари в брой от/в собствени платежни сметки; 2. тегленето и внасянето на пари в брой от/в сметки на недееспособни и ограничено дееспособни лица, на съпрузи и роднини по права линия; 3. сделките с чуждестранна валута в наличност по занятие; 4. операциите с банкноти и монети, страна по които е Българската народна банка; 5. замяната от банки на повредени български банкноти и монети; 6. изплащането на трудови възнаграждения по смисъла на Кодекса на труда.
Глава втора.
ОГРАНИЧЕНИЯ ПРИ ПЛАЩАНИЯТА В БРОЙ
Чл. 3. (1) Плащанията на територията на страната се извършват само чрез превод или внасяне по платежна сметка, когато са: 1. на стойност, равна на или надвишаваща 15 000 лв.; 2. на стойност под 15 000 лв., представляваща част от парична престация по договор, чиято стойност е равна на или надвишава 15 000 лв.
(2) Алинея 1 се прилага и в случаите на плащания в чуждестранна валута, когато левовата им равностойност е равна на или надвишава 15 000 лв. Равностойността в български левове се определя по курса на Българската народна банка в деня на плащането.
Чл. 4. (1) Обслужването от банките в страната на операциите на бюджетните предприятия по събирането на приходи и други постъпления чрез картови плащания се извършва въз основа на сключени договори между Министерството на финансите и банките. Договорите съдържат едни и същи клаузи и цени, приложими за всички банки. (2) Програмното и ресурсното осигуряване на картовите плащания по ал. 1 и свързаното с тях обслужване и сетълмент се извършват от лицензирания от Българската народна банка оператор на платежна система с окончателност на сетълмента за обслужване на плащания по операции с банкови платежни карти на територията на страната въз основа на сключен договор с Министерството на финансите. (3) Редът и начинът за преминаване на бюджетните предприятия към събиране на приходи и други постъпления чрез картови плащания и обслужване по реда на ал. 1 и 2 се определят с указания на министъра на финансите и управителя на Българската народна банка. (4) Министърът на финансите определя сроковете за поетапното преминаване на бюджетните предприятия към събиране на приходи и други постъпления чрез картови плащания и обслужване по реда на ал. 1 и 2. (5) Дължимите от страна на Министерството на финансите суми по договорите по ал. 1 и 2 са за сметка на централния бюджет. (6) За картовите плащания към бюджетни предприятия по ал. 1 физическите и юридическите лица не заплащат банкови комисиони и такси.
Глава трета.
АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
Чл. 5. (1) Който извърши или допусне извършването на нарушение на чл. 3, се наказва с глоба в размер 25 на сто от общия размер на направеното плащане - ако е физическо лице, или с имуществена санкция в размер 50 на сто от общия размер на направеното плащане - ако е юридическо лице. (2) При повторно нарушение по ал. 1 размерът на глобата е 50 на сто от размера на направеното плащане, а на имуществената санкция - 100 на сто от размера на направеното плащане.
Чл. 6. (1) Актовете за установяване на нарушенията по този закон се съставят от органите на Националната агенция за приходите, а наказателните постановления се издават от изпълнителния директор на Националната агенция за приходите или от оправомощени от него длъжностни лица. (2) Съставянето, издаването, обжалването и изпълнението на наказателните постановления се извършват по реда на Закона за административните нарушения и наказания.
Допълнителни разпоредби § 1. "Повторно" е нарушението, извършено в едногодишен срок от влизането в сила на наказателното постановление, с което лицето е било наказано за същото по вид нарушение. Преходни и Заключителни разпоредби § 2. Този закон се прилага и за плащания по чл. 3, незавършени към деня на влизането му в сила. § 3. За 2011 г. Министерството на финансите може да договаря клаузите и цените по чл. 4, ал. 1 в рамките на договорите по § 22, ал. 6 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за държавния бюджет на Република България за 2011 г. § 4. Във Валутния закон (обн., ДВ, бр. 83 от 1999 г.; изм., бр. 45 от 2002 г., бр. 60 от 2003 г., бр. 36 от 2004 г., бр. 105 от 2005 г., бр. 43, 54 и 59 от 2006 г. и бр. 24 от 2009 г.) в чл. 2, ал. 1 думите "в този закон" се заменят със "със закон". § 5. В Закона за мерките срещу изпирането на пари (обн., ДВ, бр. 85 от 1998 г.; изм., бр. 1 и 102 от 2001 г., бр. 31 от 2003 г., бр. 103 и 105 от 2005 г., бр. 30, 54, 59, 82 и 108 от 2006 г., бр. 52, 92 и 109 от 2007 г., бр. 16, 36, 67 и 69 от 2008 г., бр. 22, 23 и 93 от 2009 г. и бр. 88 и 101 от 2010 г.) в чл. 3 се правят следните изменения: 1. В ал. 2 т. 21 и 24 се отменят. 2. Алинея 7 се отменя.
Социалното министерство предвижда внушителна санкция – три години затвор и глоба от 1000 лв. за всеки шеф, който не осигурява редовно служителите си ако това предложение влезе в сила в Наказателния кодекс
Ако не са внесени осигуровки за служителите и задължението е между 3 000 и 10 000 лева – предвиждат се от 1 до 5 години затвор и глоба от 1000 до 5000 лв.
Ако не са внесени осигуровки над 10 000 лв. – наказанието ще е между 2 и 10 г. затвор, а глобата ще бъде между 5000 и 20 000 лв.
На санкция ще подлежат не само управителите на некоректните фирми, но и счетоводителите
Тази година срокът за подаване на декларациите за облагане на доходите на физическите лица от 2010 г. изтича на 2 май 2011 г.
Това е така, тъй като 30 април е събота, а според правилото, когато последният ден от срока е неприсъствен, този ден не се брои и срокът изтича в първия работен ден след това. По тази причина до 2 май трябва да се внесе и дължимият данък за довнасяне по декларациите за доходите.
Списък на кодовете за видове плащане, образци на платежни нареждания и пощенски записи за плащане към бюджета, както и номерата на банковите сметки на териториалните дирекции на НАП, са публикувани на сайта на НАП - http://www.nap.bg/.
Най-лесният и достъпен начин за плащането на данъка е по интернет. 5% отстъпка могат да ползват гражданите, които подадат своята декларация и платят дължимото към бюджета до 10 февруари 2011 г. Отстъпка от 5% имат и тези, които подадат декларацията си по електронен път, подписана с електронен подпис. Ползва се само една от двете отстъпки.
Декларацията за доходите и всички нейни приложения са публикувани на www.nap.bg във формат, който позволява да бъдат попълнени електронно.
Удостоверението се издава на българско местно физическо или юридическо лице, за да послужи пред данъчната администрация на съответната посочена държава с оглед прилагане на Спогодбата за избягване на двойното данъчно облагане (СИДДО).
За юридически лица: посочване на ЕИК, когато лицето е пререгистрирано в Агенция по вписванията. В останалите случаи – копие на Актуално състояние.
За физически лица: декларация за периодите на пребиваване в България и чужбина. За българските граждани – посочване на ЕГН, а за чуждестранните граждани – копие от документ за самоличност. За улеснение, при подаване на Искането може да бъде представен и попълнен формуляр на Удостоверението за местно лице, като бъдат спазени посочените по-долу изисквания:
Име – попълва се наименованието на юридическото лице или трите имена на физическото лице, за което ще бъде издадено удостоверението. Адрес – попълва се седалището и адреса на управление на юридическото лице или постоянния адрес от документите за самоличност на физическото лице. В случаите на пребиваващ в България чуждестранен гражданин, който няма постоянен адрес в страната, се попълва адреса, на който е регистриран. ЕИК/ЕГН/ЛНЧ – попълва се единния идентификационен код на юридическото лице или единния граждански номер/личен номер на чужденец за физическото лице. Държава, за която се отнася удостоверението – попълва се името на държавата, пред която трябва да послужи удостоверението. Името на държавата се попълва и в заглавната част на документа, където е посочена СИДДО между България и съответната държава. Година – попълва се годината/те, за която се отнася удостоверението. Всички данни трябва да бъдат попълнени в съответните полета на български и английски език, четливо с печатни букви или на компютър. При попълване на името и адреса на английски език задължително трябва да бъдат спазвани правилата за транслитерация. Изписването на името на английски език трябва да съответства на заявеното пред Агенция по вписванията изписване на чужд език за юридическите лица и на изписването в официалните документи за самоличност за физическите лица. Корекции по формуляра и попълване на други езици не се допускат. Не трябва да бъде променяно форматирането на документа, като той трябва да остане на една страница. При неправилно попълване на формуляра, той може да бъде върнат на лицето за корекция.
Удостоверението се подава попълнено в 2 екземпляра. В случай, че е необходимо повече от едно удостоверение, се подават съответния брой копия.
Срокът за издаване на удостоверението е 7-дневен от постъпване на искането.
Искането за издаване на Удостоверение за местно лице се подава в деловодството на ЦУ на НАП – лично, чрез упълномощено лице или по пощата на адрес: Централно управление на НАП, дирекция „СИДДО”, бул. „Княз Дондуков” № 52, гр. София, п.к. 1000. Искането може да е свободен текст, като в него трябва да бъде посочена държавата, пред която ще послужи удостоверението и годината, за която ще се отнася. Желателно е да бъде посочен и телефон за обратна връзка.
При необходимост от допълнителни разяснения, може да се обърнете към служител на Дирекция СИДДО.
Удължава се срокът, в който българските фирми, които имат право да си възстановяват ДДС от страни от ЕС, могат да подадат исканията си по електронен път в НАП. Родните дружества могат да поискат да им се възстанови платеното в ЕС през миналата година ДДС до 31 март 2011 г., а не до 30 септември 2010 г., както беше досега.
Според писмо от Европейската комисия, промяната в европейската директива ще влезе с обратна сила от 1 октомври, като аналогични промени ще бъдат направени и в българската Наредба № Н-9 за възстановяването на ДДС на данъчно задължени лица, неустановени в държавата членка по възстановяване, но установени в друга държава-членка на Общността.
НАП уведомява своите клиенти, че при появил се проблем с достъпа до информационна система „Интрастат” е необходимо да се направят отново настройките, описани в указанието, публикувано в рубрика „Интрастат” (Настройки за достъп до ИС „Интрастат” за клиенти).
Такава настройка се прави и от операторите, работещи с Windows Vista Въпроси за системата „Интрастат” можете да изпращате на електронен адрес: infocenter@nra.bg.
От 1 август 2010 г. коефициентът за определяне на месечните авансови вноски за корпоративния данък по Закона за корпоративното подоходно облагане става 1,1. Това гласят последните промени в Закона за държавния бюджет за 2010 г., обнародвани на 23 юли 2010 г. в Държавен вестник. Досега коефициентът за определяне на авансовите вноски за корпоративния данък беше 1,0. Новият коефициент ще служи за определяне на месечните авансови вноски по корпоративния данък от август месец до края на 2010 г.
От НАП напомнят, че ако представителите на дружествата са подали декларация за намаляване на авансовите вноски, самата промяна в коефициента не води до задължение за подаване на нова декларация, с която да коригират декларираната преди това информация.
източник на новината НАППравителството предвижда промени в наказателния кодекс през месец септември, свързани с криминализирането на неплащането на осигурителните вноски от работодателите. На санкциониране ще полежат освен управителите на дружествата и счетоводителите.
Ако фирмите не са внесли осигуровките за служителите си и задължението е между 3 000 и 10 000 лева – предвиждат се от 1 до 5 години затвор и глоба от 1000 до 5000 лв.
Ако не са внесени осигуровки над 10 000 лв. – наказанието ще е между 2 и 10 г. затвор, а глобата ще бъде между 5000 и 20 000 лв.
Дали тези драстични санкции ще бъдат приети точно в такъв размер все още не е ясно, но това ще принуди работодателите да затегнат контрола по отношение на коректното и навременно внасяне на осигуровки за своите служители.
Данъците и пенсиите няма да се променят до 2012 г.
Бюджетната прогноза за периода 2011-2013 г., приета днес от правителството не предвижда промени за данъци и пенсии.
През следващия тригодишен период се предвижда запазване на политиката в областта на данъчното облагане, съобщи пресцентъра на Министерския съвет след днешното заседание на кабинета..
До 2012 г. се запазва и номиналният размер на средствата за пенсии, достигнат през предходната година..
Размерът на разходите спрямо БВП се запазва под прага от 40%.
През месец Май тече промоция за нови клиенти на счетоводна къща Корект Плюс.
За дружества, регистрирани по ДДС 10% намаление на месечната такса за счетоводни услуги.
За дружества, нерегистрирани по ДДС 5% намаление на месечната такса.
Цените са валидни при сключване на едногодишен договор.
Обадете се сега!
тел. 02/ 981 7066Швейцарските власти се сблъскват с нова схема, позволяваща данъчно облагане. За сметка на недекларирани и съответно необложени приходи се купуват застрахователни полици, които позволяват на владелците им дори да получат легален приход.
Затова властите в страната обмислят поредни регулиращи норми, които да възпрепятстват разрастването на подобна практика. Управлението за контрол върху финансовите пазари в страната (FINMA) активизира работата си в борбата срещу новите методи за избягване на плащането на данъци. Както съобщи агенция „Блумбърг“, позовавайки се на пресаташето на агенцията Ален Бизел властите са започнали проверка на възможните случаи на превод на недекларирани средства от чужбина с които са купувани животозастрахователни полици, издавани от швейцарски застрахователи.
За първи път за подобни машинации съобщи заместникът шефът на FINMA Урс Цулауф още през март. Сигналната лампа светна, когато местните застрахователи отчетоха финансовите си резултати за миналата година. Например Swiss Life Holding съобщи, че за 2009 година рязко са се повишили продажбите на застраховки „живот“ за състоятелни чужди клиенти. Само от граждани на Германия и няколко други държави през миналата година са били закупени такива полици за 5,3 млрд. франка (3,7 млрд. евро).
Тези полици дават възможност на притежателите им да фиксират годишна печалба, сравнима с приходите от обикновени депозити в западните банки (около 3% на година). Работата се състои в това, че при придобиване на анюитетни полици „живот“ застрахователят изплаща не само обезщетение при настъпването на застрахователен случай, но и определена сума в течение на фиксиран период от време.
Счетоводна къща Корект Плюс
Няма да се вдига възрастта за пенсия. Няма да има и изравняване на годините за пенсиониране на мъжете и жените - на 63 г. Вместо това предлагаме да се увеличи стажът за пенсия. От юли догодина за жените той да е 37 г., вместо 34 г. сега, а за мъжете - 40 г., вместо 37 г. сега. Това обяви социалният министър Тотю Младенов в сряда, заедно с още мерки за пенсионна реформа, без да каже, че всъщност става дума за скрито увеличение на възрастта. Стажът за пенсия ще расте, колкото и да го мъдруват социалните партньори. Колкото и аргументи против да излагат, фактите са “железни”. Хората над 75 г., които сега получават пенсии, са над 620 хил. души, или 28% от всички пенсионери.
По данни на статистиката средната продължителност на живота у нас расте и вече е 73,4 г. при 73 г. в края на 2008 г. (прогнозите са, че този процес ще продължава). Любители на черния хумор се шегуват, че държавата ще види доста зор, докато се отърве от соцпоколението, защото било здраво и щяло да живее дълго, т. е. да получава пенсия повече време, отколкото е работило за нея. Статистиката, на която шегите не са присъщи, твърди, че до края на 2035 г. населението на страната ни ще намалее с 1 млн. души. Процентът на хората в нетрудоспособна възраст спрямо останалите ще е 25 на сто при 17,5% сега. И ако в момента на 100 души в активна възраст се падат 25 души над 65 г., тогава съотношението ще е 100:40. Малко известен е и един друг показател, който служи на пенсионните фондове да правят разчетите колко години ще изплащат пенсиите. Според него жените, които сега се пенсионират на 60 г., ще ползват, т. е. ще консумират пенсията си средно 20,28 г., а мъжете на 63 г. ще я получават още 14,3 г.
Увеличението на стажа ще стабилизира пенсионната система и ще увеличи парите на възрастните, тъй като за пенсии ще се внасят по-дълго време осигуровки, твърдят авторите на предложението.
Приеме ли се стажът за пенсия да бъде повишен с 3 г., изникват куп въпросителни. Ще може ли например работодател да уволни поради пенсиониране служител, който е навършил години за пенсия (за мъжете 63 г. и за жените 60 г.) , ако не му стига примерно месец трудов стаж по новия ред (37 г. стаж за жените и 40 г. за мъжете). Според юристи законът е категоричен: ако не бъдат изпълнени всички условия за придобиване право на пенсия, служителят не може да бъде уволнен по тази причина. Иначе, ако работодателят поиска, може да го освободи на десетки други основания: съкращаване на щата, намаляване обема на работа, дисциплинарно уволнение и т. н. Но шефът не може да принуди работника да си купи трудов стаж или да се пенсионира с намалена пенсия.
Таванът ще ни мъчи още - до 2012 г.
Таванът на пенсиите, който сега е 700 лв., вероятно ще ни мъчи до края на 2011 г. Вече е прието той да падне от 1 януари 2012 г., но дали ще остане така, зависи от законодателите. Сега максималната пенсия, или т. нар. таван, се определя като 35% от максималния осигурителен доход за предходната година, който е 2000 лева. Хората, на които им е изчислена пенсия, по-висока от 700 лв., просто вземат 700 лв. и толкоз. Става дума за около 50 хиляди души с намален по този начин размер на парите. Отпадането на тавана трябваше да се случи в началото на т. г., но поради кризата беше отложено за по-добри времена. Преди дни КТ “Подкрепа” заяви, че ще настоява максималният доход за осигуряване да се повиши на 4200 лв., т. е. да е 10 пъти по-висок от минималния доход за самоосигуряващите се, който от т. г. е 420 лв. Преговорите в тристранката предстоят.
Иван НЕЙКОВ, бивш социален министър: Драстичният избор - възраст 67 г. Колкото повече нараства продължителността за ползване на пенсията, толкова да растат годините, през които тя ще се заработва. Такива са препоръките на ЕС сега, но се очаква нова директива, която ще наложи общи правила за пенсионнитесистеми в страните членки. Засега изравняването на възрастта у нас се счита за драстична мярка и затова започваме с “мекия” вариант - вдигане на стажа с 3 г. Приемливо е, но едва ли ще реши въпроса, тъй като в търсене на “меки” варианти закъсняхме с цели 10 г.
Неофициалните разчети, за които никой не смее да говори на висок глас, показват, че най-добър ефект ще се постигне, ако бъде вдигната възрастта за пенсия на 67 г. Знам, че това звучи драматично, но ще ни гарантира високи пенсии и финансово стабилна осигурителна система. Преди да се случи обаче, неизбежната мярка ще е възрастта да се вдигне до 65 г., като първо се изравнят годините за пенсия на двата пола. Ако се приеме тази схема, бюджетът на държавното обществено осигуряване още 15 г. ще е на червено, но поне след това има надежди нещата да тръгнат към по-добро. Мисля, че както и да си заравяме главата в пясъка, щем - не щем, ще стигнем до драстичния вариант, за който говоря, но преди това ще се гърчим още известно време, както е прието у нас. Всякакви мераци да сложим пенсионната система само на капиталов принцип и сегашният й солидарен стълб да се издържа само от данъци, е добре да бъдат забравени. Разчетите показват, че преминаването от единия към другия модел ще струва около 100 млрд. лв. до края на прехода. Ако някой може да каже откъде да ги вземем, нека да си сменя системата.
Да си купиш стаж излиза по-скъпо Ако човек изпълни преди 1 юли 2011 г. изискваните условия за пенсиониране (60 г. възраст и 34 г. стаж за жените и 63 г. и 37 г. за мъжете), може да излезе в т. нар. заслужен отдих. Или казано на езика на закона, придобива право на пенсия. Но влязат ли след 1 юли новите правила (същата минимална възраст, но стаж за жените 37 г., а за мъжете 40 г.), той ще трябва да продължи да работи, ако нещо не му достига. Мъж на 63 години например, но с 38 г. стаж, ще трябва да доработва още 2 г. Ако има 38 г. стаж, но е на 62 г., няма да е достатъчно да работи още една (до навършване на минималната изисквана възраст - 63 г.), а и още 1 г. след това, докато изпълни условието за 40 г. стаж. Щом е на 63 г. и се е трудил 37 г., ще продължи още 3 г. - до 40 години стаж. Според експерти от консултативния съвет по пенсионната реформа тези задачи не са неизпълними, защото и сега мъжете остават да работят средно 38,5 г., а жените - 35,8 г. Така че още малко отгоре едва ли ще ги затрудни. Но това е така за тези, които са здрави и имат желание и сили да работят. За другите, вариантите да излязат в пенсия са два: или да се пенсионират веднага, но с 2,4% по-малко пари за всяка недостигаща година стаж, или да си купят стаж. Социалният кодекс позволява хората да си купуват като осигурителен стаж годините, през които са завършили висше или полувисше образование. “Цената” на 1 месец стаж е 67,20 лв. Тя е равна на 16% от минималния доход за самоосигуряващите се, който е 420 лв. За три години сумата е 2419,20 лева. Ако човек реши да се пенсионира с намалена пенсия, ситуацията е по-различна. При положение че пенсията му ще е 300 лв. на месец, годишно ще му удържат 2,4% от нея, или 86,40 лв. (7,20 лв. на месец). За три години това прави 259,20 лева. Ако пенсията е максималната за момента - 700 лв., той ще взема месечно с 16,80 лв. по-малко, или 201,60 лв. годишно. За три години губи 604,80 лева. Така се оказва, че е по-изгодно човек да се пенсионира с по-ниска пенсия, отколкото да си купи липсващия стаж. Малко по на сметка са тези, които са го напазарували преди години, когато беше по-евтин. От консултативния съвет предлагат занапред висшето образование да се признава за стаж безплатно, т. е. да не се налага да го купуваме, както е сега. Идеята е, щом ще расте стажът за пенсиониране, да се увеличат и признатите за стаж периоди от живота на човека. Сега такива са майчинството, казармата, болничните, платеният отпуск и т. н. Бъде ли одобрена подобна поправка обаче, тя ще важи от момента на приемането й, а не със задна дата, т. е. нямате шанс, ако преди време сте си купили стаж “за резерв”, от НОИ да ви върнат парите. Ако “напазаруваните” години ви идват в повече от изискваните, те ще послужат при определяне размера на бъдещата ви пенсия. Принципът е колкото повече стаж, толкова повече пенсия.
ЕС препоръчва да изравним годините В много държави от Евросъюза не само възрастта за пенсиониране, но и стажът, който се изисква за това, са по-високи, отколкото у нас. От ЕС препоръчват на всички страни членки да изравнят възрастта за пенсия на мъжете и на жените, за да няма неравенство между половете. Смята се, че работейки по-малко, жените са принудени да се осигуряват по-кратко време и да получават по-ниски пенсии от мъжете.
в-к "Труд"
Първите три дни от болничния отпуск ще се заплащат от работодателя в размер на 70% от средното дневно брутно възнаграждение на служителя. Това е окончателното решение, което правителството ще вземе на заседанието си в сряда, след като най-сетне се договори със социалните партньори.
Министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов съобщи, че мярката ще важи до края на тази година. От четвъртия ден на болничния лист и нататък НОИ ще изплаща 80% от възнаграждението.
В момента работодателят плаща 100% за първия ден, а от втория нататък НОИ плаща 80% от дохода.
Пламен Димитров от КНСБ съобщи, че другата седмица вицепремиерът Симеон Дянков ще свика Съвета по административна реформа и с него ще бъде обсъдено какви съкращения в разходите ще бъдат направени в отделните ведомства. От икономии в администрацията трябва да бъдат спестени 900 млн. лева.
Синдикатите съобщиха още, че започват сериозни дебати по пенсионната и здравната реформи. По тяхна информация в пенсионната реформа няма да залегне увеличаване на пенсионната възраст, а повишение на осигурителния доход.
tax.bg
Осигурителната вноска във фонда за общо заболяване и майчинство може да се увеличи с 1%, ако продължи нарастването на издаваните краткосрочни болнични, което се наблюдава от началото на годината. това предупреди министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов по БНР в неделя.
"Ако тази тенденция се запази до края на годината, ние трябва да увеличим осигурителната вноска във фонда с 1 процент. От това няма да спечели нито работодателят, нито работникът. Именно от тази гледна точка ние искаме да спре източването на средства от НОИ и да се предприемат съответните мерки. НОИ ще плаща след третия ден. А първите три дни работодателите и синдикатите да намерят съответния механизъм как да разпределят това", каза министър Младенов.
В момента вноската във фонда, от който се плащат краткосрочните болнични, е 3.5% от осигурителния доход на служителя, които се поделят между него и работодателя в съотношение 40:60.
Все още партньорите от тристранния съвет не са се разбрали помежду си как да стане изплащането на болничните отпуски, така че да се намали практиката на издаване на фалшиви болнични. Предложението е НОИ да започне да плаща обезщетение от четвъртия ден на болничния лист, а първите три дни да бъдат поделени между работника и работодателя.
От началото на май работодателите трябва да уведомяват предварително НАП ако изпращат в командировка свои служители в държава-членка от ЕС. Това се налага заради промяна в регламентите на Европейската общност в областта на координация на системите за социална сигурност на държавите-членки.
Новото изискване е свързано с коректното издаване на удостоверения от НАП за приложимото законодателство в случаите на командироване. Това удостоверение е необходимо на служителя, за да докаже, че се осигурява в България и не е задължен да плаща осигурителни вноски в съответната държава-членка на ЕС, информират от офиса на НАП в Стара Загора. Документът се представя пред чуждестранния работодател, който изплаща възнаграждението му или пред приходните власти в съответната държава. Според новите регламенти удостоверението ще важи до 24 месеца, а не както беше досега за 12 месеца, с опция за удължаване с нови 12 месеца.
С новите регламенти се предвижда също, че до две години обмяната на информация между институциите в ЕС ще става по електронен път, като вместо хартиени документи ще се разменят е-формуляри. НАП е от първите институции, които участват в тестовата фаза на проекта за въвеждане на електронен обмен.
Новите регламенти предвиждат опростяване и внасяне на яснота на правилата при определяне на приложимото законодателство. Това се прави с цел по-добра защита на правата на гражданите на ЕС.